NP Kakadu

2. srpna 2015 v 15:19 |  Krásy přírody
Národní park Kakadu se nachází v Austrálii. Se svojí rozlohou 17 552 km2 se řadí mezi největší (a zároveň nejkrásnější) národní parky na světě. Střídají se zde 2 extrémní klimatická období - a to "mokré" - začíná prosincovými monzunovými lijáky a "suché" - trvající od května do října, v tomto období je tráva spálená, některé stromy shazují listí.


V národním parku se nachází kolem 1200 druhů vyšších rostlin, asi 60 druhů savců, 280 druhů ptáků, 100 druhů plazů a asi 10 000 druhů hmyzu (z toho asi 1500 druhů motýlů). Najdete zde například krokodýli mořské - váží až 1000 kg a měří i více než 6 m - v 60. letech minulého století byli málem vyhubeni, dnes jsou již chráněni. Z dalších druhů krokodýlů tu žijí i krokodýli Johnsonovi (sladkovodní), kteří mají úzké čelisti uzpůsobené k lovu ryb. V 19. století byli do Kakadu přivezeni buvoli indičtí (jako náhrada za evropský dobytek, který špatně snášel tropické klima), kteří se však přemnožili a zadupávali vodní rostliny a ušlapávali živočichy. Na konci minulého století byli téměř všichni buvoli z národního parku odstraněni.

Na 700 místech byly na skalách objeveny domorodé kresby znázorňující klokany, pštrosy, emu, ryby, ďábly medvědovité a další velká zvířata, která jsou v současnosti neznámá. Kresby jsou provedeny tzv. rengenovým stylem (znázorňuje i páteř, hrudní koš a vnitřnosti). Kresby pocházejí od domorodého kmene Gagudžu.

V současné době patří národní park domorodcům - hlavně z kmene Gagudžu - ti jej pronajímají ředitelství NP. Kakadu patří na seznam světového kulturního dědictví. Od konce minulého století láká množství turistů, k čemuž přispěly i filmy o Krokodýlu Dundeem. Film byl inspirován skutečnými příbehy muže, který žil v tomto prostředí.
Vstupenka do Kakadu stojí 16,25$, platí 7 dní a k ní dostanete i brožuru s podrobnými plány všech turistických tras a kempů v národním parku.
Zdroje obrázků: 1., 2., 3.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama